Stopy paměti: osudy knih židovských majitelů z Moravy během šoa

Roční studentský projekt, který je realizován s podporou univerzitního grantu IGA Univerzity Palackého v Olomouci (03/2023 – 0/32024, IGA_FF_2023_013). Studentský tým Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových (Kamila Cmolová, studentka NMgr. a Václav Chalupný, student DSP) pod vedením dr. Daniela Soukupa bude ve spolupráci s Židovskou obcí Brno zkoumat tzv. paměťové stopy obsažené v knihách, které byly z větší části zabaveny svým židovským majitelům (fyzickým i právním osobám) během nacistické perzekuce.

Co jsou ony paměťové stopy? Jde o individuální znaky těchto knížek, tedy vlastnické poznámky, podpisy, kresby, ex libris, razítka, marginální vpisky, vložené lístky či záložky. Zajímá nás to, jak s knihami jejich majitelé a majitelky zacházeli, jak se k nim vztahovali, a na základě těchto informací se pokusíme rekonstruovat jak osud knih, tak i těch, kterým patřily. Předmětem pilotního výzkumu bude rozsáhlá kolekce přibližně 13.000 modlitebních a náboženských knih, které jsou v současnosti uloženy na Židovské obci v Brně. V rámci projektu, navazujícího na projekt "Knihovna ukradených nadějí", bude vybrána jen malá část, přibližně 100 titulů, které lze provenienčními znaky spojit s předválečnou židovskou komunitou na Moravě. Tyto knihy jsou často jediným hmatatelným dokladem o rodinných příbězích, rodové paměti a také životě konkrétních jednotlivců, kteří se stali oběťmi holokaustu. Jejich osudy mají být tímto projektem připomenuty.

Dílčí výsledky můžete sledovat na Facebookovém profilu projektu zde.